Marsz

Home / Marsz

Wydarzenie jest bezpartyjne, organizowane przez naukowców, lekarzy, studentów i pronaukowych działaczy. Na marszu obowiązywać będzie całkowity zakaz przynoszenia flag/banerów/przypinek/itp. z logo partii i organizacji politycznych. Zgodę na emblematy organizacji pozarządowych i firm należy uzyskać każdorazowo od organizatorów, natomiast flagi/banery z logami uniwersyteckimi, jednostkami PAN, muzeów, ogrodów zoologicznych, parków narodowych, bibliotek, centr nauki będą dozwolone bez ograniczeń.
31318421_231149314129354_6761811931120400386_n

March for Science

… to ogólnoświatowa, pronaukowa i prospołeczna inicjatywa, która powstała w 2017 roku i odbyła się w Dzień Ziemi.

marsz-org_medium_opt

Marsz dla Nauki

w Polsce odbywa się w Warszawie.

Jego celem jest:

  • Przypomnienie tego, jak ważna jest nauka jako działalność człowieka.
  • Podkreślenie roli naukowców w społeczeństwie.
  • Zachęcenie do większych nakładów finansowo-logistycznych na polską naukę i edukację.
  • Wyrażenie poparcia dla działań w przestrzeni publicznej opartych na nauce, w szczególności w kwestiach takich jak: smog, medycyna i szczepienia, energetyka, GMO i rolnictwo, klimat, gospodarka przyrodnicza i ochrona środowiska, seksualność człowieka i dementowanie fake newsów.

IMG_5190

Marsz dla Nauki 2019

W tym roku Marsz dla Nauki odbył się 12.05.2019! Marsz wyruszył o godz. 13 spod Centrum Nauki Kopernik, a następnie przeszedł ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta. Podczas wydarzenia przemówili znani naukowcy, w tym prof. Paweł Golik z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Marek Krawczyk – przewodniczący komisji ds. nauki z ramienia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Głos w imieniu nauki zabrał również  Robert Firmhofer – dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik oraz prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń – dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego PAN.

Marsz dla Nauki 2018

W tym roku udało nam się zgromadzić zdecydowanie większą grupę osób zaangażowanych w popularyzację nauki. W marszu uczestniczyło ponad 300 osób – wśród nich naukowcy, studenci, jak również i dzieci. Były przemowy oraz transparenty.

Przed Marszem udało nam się także zorganizować wydarzenia wspierające takie jak Science Game Jam, wykład z Marcinem Rotkiewiczem na temat GMO, spotkanie z Tomaszem Witkowskim o potrzebie upowszechniania naukowego obrazu świata oraz z Michałem Białkiem o zmianach klimatu.

Swój wykład na temat fałszywych obietnic Kinezjologii Edukacyjnej i Integracji Sensorycznej poprowadził także Tomasz Garstka.Podczas tych wydarzeń mieliśmy przyjemność gościć prowadzących największy portal naukowy Crazy Nauka! Spotkania odbywały się m. in. w Warszawie oraz Wrocławiu. W czasie organizacji udało nam się porozmawiać kilkukrotnie w radiu oraz zaistnieć w prasie. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach liczba uczestników będzie wzrastać!

Marsz dla Nauki 2017

22.04. w Dzień Ziemi spotkaliśmy się w symbolicznym gronie. Nie było nas dużo, ale postanowiliśmy zaznaczyć swoją obecność.

O 17.00 spotkaliśmy się pod pomnikiem Kopernika przed Polską Akademią Nauk, gdzie zastanawialiśmy się, dlaczego polski grunt naukowy nie okazał się podatny na tę inicjatywę. Nie zabrakło wspólnych zdjęć z transparentami, dyskusji z przechodniami i planów na przyszłość. Tym razem będziemy mieć więcej czasu i determinacji:)